Project Management – to brzmi dumnie

Posted: Wrzesień 14, 2010 in Zarządzanie projektami
Tagi: , , , , ,

Moi drodzy, nadszedł czas na wielkie zmiany, którym powoli zaczyna podlegać również ten blog. Jak zapewne zauważyliście od pewnego czasu moja aktywność była nieco mniejsza…. Czas jednak wrócić do dzielenia się doświadczeniami i rozwiewania tajników świata, w którym przyszło mi żyć i pracować.

Tak więc… nazywam się Magdalena Tlałka i „pracuję w internecie” od 2006 roku 🙂 Moja praca polega na ciągłym zmaganiu się z nowymi zadaniami, które w mojej branży nazywa się hucznie „Projektami”. Czym są te twory i jak zabrać się do ich realizacji?

Cechy, którymi charakteryzują się projekty pozwalają na odróżnienie ich od ogólnej działalności firmy. Każde z przedsięwzięć jest bowiem unikalne i posiada cel, do którego dążymy w wyznaczonym czasie i przy określonych nakładach finansowych.

Najważniejsze, aby całość projektu posiadała dobrze opracowane cele realizacji. Jakie dokładnie?

• S – specific, szczegołowy,
• M – measurable, mierzalny,
• A – achievable, osiągalny,
• R – realistic, realistyczny,
• T – time bound, określony w czasie.

To oczywiście tylko jedne ze sposobów działania, jest jednak najczęściej spotykany. Dzięki swojej specyfice, określanie projektu nie ma związku ani z aspektami technicznymi, ani z ustalaniem żadnych specjalistycznych prac.

Projekty to różne obszary działań i fazy podziału.

W ramach realizacji projektu obowiązują 3 procesy :
1. Planowanie – stanowi podstawę do sprawdzania postępu prac. Na tym etapie tworzony jest nie tylko zespół, ale i ustaleniu podlegają kwestie finansowe, określanie celu i strategii działania.
2. Realizacja – to najbardziej kosztowny i pracochłonny ze wszystkich etapów. To w jego ramach odbywają się właściwe prace, przeprowadzane są testy i odbiory.
3. Koniec – podczas wygasania prac dochodzi do podsumowania i rozliczenia wykonanych zadań.

Każda z faz wymaga prac w dodatkowym obszarze, który powinien być jak najdalej odsunięty od centrum prac. Chodzi tu o działania wsparcia, które często spoczywają na Biurach Projektowych, które dbają o to, aby prace były wykonywane efektywnie, nie obciążając przydzielonych do projektu osób takimi sprawami jak np. : księgowanie, rozliczenia, zarządzanie dokumentacją czy chociażby rezerwacja sal na spotkania.

Metod zarządzania projektami jest wiele. Obiecuję, że o nich napiszę już wkrótce 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s